Українська історія: як вийти з московитських наративів?

Стосовно історичної справедливості: в історичній науці мало поміняти героїв місцями чи по-іншому трактувати ту чи іншу подію.

Тут все одно залишатиметься чимало фактів, які так чи інакше викликатимуть оте «нє всьо так адназначно» серед наших співвітчизників. Тому підходити тут слід концептуально, виходячи насамперед з україноцентричних позицій та бачення нашого національного розвитку. Нам потрібно чітко визначитися, що є чорним, білим або сірим з огляду на наші національні пріоритети і більше не витрачати час на безплідні дискусії, прикриваючись фальшивим авторитетом науки. Треба врешті захистити свою історію від ворогів та випестованого ними доморощеного ворожого елементу. Як це зробити та з чого почати — наша розмова з незалежним дослідником історії України Сергієм Коваленком.

Історію України постійно мостять під когось. Обурює те, що 30 років незалежності ми так і не побачили справжню історію України своїми очима. Про це під час ефіру заявив незалежний дослідник історії України Сергій Коваленко.

«Кожна нація має свою ідею існування. Історик Костомаров свого часу написав, що москалі створили царство, поляки панство, а українці створили народ. Це означає, що цінність московської історії полягає у царстві. У поляків — аристократії, а в українців абсолютна цінність — народ. Адже народ це насамперед загальнолюдські цінності. Зокрема, свобода, братство, любов до землі. А для аристократа земля це лише інструмент для збагачення. Історія українців — це боротьба за затвердження вищеназваних цінностей. А ось асимілювалися під завойовників саме аристократи. Тому панствоцентризм нам не підходить. Адже аристократія пристосовується до завойовників,» — каже історик.

Він зазначив, що нашу історію постійно мостять під когось.

«Так, не ми цю історію творили. Однак обурює те, що за 30 років незалежності ми так і не побачили справжню історію Українисвоїмиочима. Зокрема, в нашій історії замовчуються сюжети про Кримське царство, яке намагалося звільнитися від османів. Простежується цілеспрямоване бажання авторів підручників знецінити історію Півдня України, щоб приєднати його до московії. Це політичні наративи „руського міра“. З цих підручників українська історія виглядає таким чином, що після того, як Богдан Хмельницький створив Військо Запорозьке та почав за нього війни проти Речі Посполитої він звернувся за допомогою до москви. А вона прийшла та порядок навела. А Кримське царство, то взагалі хижаки. москва прийшла і там порядок навела. Саме так виглядає українська історія. Це закладає комплекс меншовартості», — резюмує дослідник.