БИТВА ЗА ДОНБАС. ПРОГНОЗИ

Центр протидії дезінформації при РНБО України проаналізував прогнози експертів щодо можливих сценаріїв подій на Донбасі.

БИТВА ЗА ДОНБАС. ПРОГНОЗИ

Після відступу окупаційних військ з Півночі України, розвідка та більшість військових експертів повідомляли про перегрупування російської армії на Схід нашої держави. За всіма ознаками від початку квітня рф готувалась завдати потужного удару Збройним силам України на Донбасі. Всупереч запереченням російської сторони про підготовку наступу на Сході України, активна фаза битви за Донбас розпочалась 18 квітня. Про це повідомив Президент України Володимир Зеленський, посилаючись на отримані дані від Генерального штабу.

Протягом трьох тижнів іноземні експерти робили різні припущення та прогнози щодо того, як саме розвиватимуться події на Луганщині та Донеччині, де обстріли не вщухають з 2014 року. За різними даними, станом на середину квітня, на Донбасі російська армія зібрала від 60 до 70 тисяч військ, які, за озвученими генералом росії р. міннєнковим планами, мають загарбати всю Луганську, Донецьку області та Південь України.

За прогнозом аналітика Інституту вивчення війни у Вашингтоні Мейсона Кларка, опублікованим у The New York Times, досягнення росією таких глобальних цілей малоймовірне, оскільки у рф залишається дуже мало часу для реалізації задуманого. Мейсон Кларк підкреслює, що розбитій після невдалого наступу на Київ та ослабленій після затяжної битви за Маріуполь російській армії треба було б взяти паузу для поновлення ресурсів. А зараз виснажені російські військові, схоже, намагаються закріпити хоч якісь успіхи на полі бою.

Водночас загарбники зазіхають на всю Донецьку та Луганську області, які їм, враховуючи амбіції керівництва, треба встигнути окупувати до 9 травня, коли москва проводить щорічне святкування своєї перемоги у Другій світовій війні. Але, на думку військового аналітика, росії виконати це завдання не вдасться.

Про те, що дії в умовах обмеженого часу, щоб встигнути до 9 травня, можуть призвести до помилок армії рф, наголошують і аналітики Financial Times. Водночас видання, не посилаючись на когось конкретно, надає загальну думку військових експертів про те, що Україні буде дуже складно дати відсіч росіянам на Донбасі, оскільки армія рф добре знає цю місцевість.

Військові аналітики видання WSJ у своєму матеріалі моделюють ситуацію на Донбасі наступним чином: якщо кремль розіб’є частину української армії на Донбасі, то росія може сконцентрувати свої сили для наступу на Південь. Якщо і Південь буде завойований, путін може спробувати укласти перемир’я, яке залишить в його руках чверть або третину України. Але такий варіант неприйнятний, оскільки всім зрозуміло, що через деякий час, коли західні санкції ослабнуть, росія відновить спроби захопити Київ, а після цього рф кине виклик Європі та НАТО. Весь цей невтішний для України сценарій, на думку аналітиків, можливий лише у тому разі, якщо Захід припинить постачати озброєння нашій державі. Але президент США Джо Байден вже публічно пообіцяв безупинну підтримку України до самої перемоги над росією.

CNN опублікувало думку американського експерта із зовнішньої політики та оборони Деніела Девіса щодо того, як можуть розвиватися події на Донбасі. Деніел Девіс акцентує на тому, що суто логістично на Сході України російські війська перебувають у більш виграшній позиції, ніж були на Київщині. За його словами, якщо росія зможе підійти до українських сил на Донбасі з флангу та відрізати їх від постачання, то згодом окупанти зможуть оточити українських військових. А протриматись без пального, боєприпасів, їжі та води захисники довго не зможуть. Зрештою щоденні оперативні зведення Генерального штабу України лише підтверджують, що ЗСУ повною мірою розуміють таку загрозу, тому й роблять все можливе, щоб ворог не зміг їх оточити.

Військовий журналіст ВВС Джонатан Біл робить більш оптимістичні припущення щодо битви на Донбасі. За його словами, українська армія має низку переваг перед російською. Не дивлячись на те, що армія окупантів переважає за чисельністю, українські військові на Сході досвідченіші, оскільки протягом 8 років вони мали змогу навчатись у західних інструкторів та опановувати новітнє озброєння. Більше того, українська армія мобільніша та застосовує різні сучасні тактики ведення бою.

Але зауважимо, що всі згадані вище прогнози іноземних експертів та військових журналістів — лише припущення. Нагадаємо, що тільки військове керівництво України має повну інформацію та використовує її для відбиття агресії. Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний неодноразово повторював, що запорукою успішного знищення противника є непоширення інформації про воєнну ситуацію.

Віримо в ЗСУ! Все буде Україна!