Атомна енергетика може допомогти Європі розірвати зв'язки з Росією
Оскільки війна російського президента путіна в Україні змушує Європу розривати залежність від російських природного газу та нафти, реноме атомної енергетики невпинно зростає. Адже це надійне джерело електроенергії, й не тільки для домогосподарств, а й для промисловості. До того ж «атомка» виявилася найнадійнішою і в умовах військової агресії, що переконливо довели вже понад два місяці війни.
Такого висновку дійшли експерти, яких цитує New York Times.
Прихильники цього виду електрогенерації впевнені, що ядерна енергетика може допомогти вирішити енергетичну кризу, яка вже стала явною в Європі, а заразом досягнути амбітних цілей у протистоянні кліматичним змінам.
«Через вторгнення путіна ми по-новому почали міркувати щодо енергетичної безпеки в Європі», – сказав голова Міжнародного енергетичного агентства Фатіх Біроль.
Франція, найбільший виробник атомної енергії в Європі, наполягає на необхідності нарощення ядерних потужностей. Німеччина виступала проти, посилаючись на небезпеку радіоактивних відходів, але з огляду на останні геополітичні «нюанси» не виключено, що країна не пристане на іншу позицію.
Велика Британія нещодавно оголосила про плани побудувати до восьми нових атомних станцій. Хоча поки на стадії будівництва лише одна АЕС – гігант Хінклі-Пойнт. Проєкт, який втілюється під керівництвом Франції, довго відкладався. Вартість цієї АЕС на південному заході Англії становитиме не менше 20 млрд фунтів стерлінгів. Першу чергу мають під’єднати до мережі в 2026 році.
Скептики часто кажуть: атомні потужності будуються задовго. На це прихильники мирного атома відповідають: ядерна енергетика – гарне рішення за наявності політичної волі.
Уряд Бельгії за погодженням із національною Партією зелених скасував рішення про поступове припинення ядерної енергетики до 2025 року і продовжив терміни служби двох реакторів ще на 10 років. Це допоможе Бельгії не покладатися на російський газ. Як і відновлювана енергетика, зокрема вітрові турбіни та сонячні поля, в які бельгійці інвестують, щоб досягти кліматичних цілей Європи до 2035 року.
Навіть у державах, де ядерну енергетику розглядають як ідеальний варіант, існує безліч перешкод для її швидкого розвитку, констатує експерт з ядерної галузі Фонду Карнегі Марк Хіббс. Проте цим шляхом слід прямувати.
Плани президента Емманюеля Макрона відродити ядерну енергетику у Франції (яка і без того є «найатомнішою» державою Європи) передбачають запуск цілої низки великих і малих атомних реакторів нового покоління. Орієнтовна стартова ціна цієї перспективи – щонайменше 50 млрд євро — для багатьох країн абсолютно астрономічні цифри! І навіть попри те, що нарощування не буде швидким, адже галузь потребує ще й підготовки нового покоління інженерів-атомників, Макрон свою думку не змінює.
Зрештою, переломити процес занепаду галузі, теденція до чого таки була, тепер, напевно, допомагатиме й агресія москви проти України. Й останнім часом дедалі частіше лунають дуже оптимістичні заяви. Про розширення ядерних потужностей оголосила Велика Британія. Маючи один реактор, планують побудувати ще два Нідерланди – щоб доповнити й посилити сонячну, вітрову та геотермальну енергію. Попередні угоди про зведення АЕС підписані у Польщі та Румунії…
«Криза в Україні однозначно показала нам необхідність посилення енергетичної безпеки», – сказав виконавчий директор румунської енергетичної компанії Nuclearelectrica Космін Гіта. А без атомної енергетики на сьогодні ця безпека, як і енергонезалежність, практично неможлива!