У нас є джерела в Кремлі, але нам потрібні літаки
До вашої уваги пропонуються фрагменти інтерв’ю бригадного генерала Кирила Буданова журналісту виданню «Coffee or Die», який спеціалізується на військовій тематиці. Журналіст є постійним учасником брифінгів в американському оборонному відомстві, під час яких він вже розпочав обговорення питань, піднятих під час інтерв’ю.
Під час інтерв’ю бригадний генерал Кирило Буданов розповів, що він не здивований тим, що російська агресія проти України не має успіху та зазначив, що Україна за допомогою агентурної розвідки, включаючи джерела в Кремлі, отримує велику кількість інформації про наміри Росії. Українцям вдалося проникнути у багато секторів російського військового, політичного та фінансового керівництва та використовувати добуту інформацію з великою користю.
Одним із прикладів такої діяльності, який навів начальник
Наявність агентів у керівництві Росії, у т. ч. в адміністрації Путіна, є надзвичайно корисною для України, сказав генерал Буданов. Агентурна розвідка була посилена швидко зростаючими можливостями кіберрозвідки України, які, як стверджує він, дають глибоке розуміння військових планів Росії.
«Ми досягли значного прогресу в кіберрозвідці», — зазначив начальник
Під час інтерв’ю Кирило Буданов підкреслив важливість розвідувальної допомоги від союзників. При цьому, найвищі посадові особи американської розвідки нещодавно свідчили перед Конгресом США, що обмін розвідувальною інформацією з Україною є «революційним». Зокрема, голова Управління оборонної розвідки генерал-лейтенант Скотт Бер’єр сказав, що такий обмін є «революційним з точки зору того, що ми можемо зробити», а Пол Накасоне, директор АНБ, засвідчив, що «за свої 35 років служби він не бачив кращого обміну точними, своєчасними та ефективними розвідувальними даними».
Відповідаючи на питання щодо перспектив російсько-української війни, генерал Буданов висловив обережний оптимізм: «Всього через два дні після вторгнення Росія зрозуміла, що все йде не так добре, як вони сподівалися. Тому російське керівництво склало плани дій на наступні 30 та 60 діб (так звані Д 30 та Д 60). Ми пережили перший період (Д 30) і росіяни зазнали невдач. Оскільки ми розуміємо, що Росія робить, ми віримо, що Д 60 також буде невдалим».
Оцінюючи дії ворога, Кирило Буданов зазначив: «Росіяни працюють дуже примітивно. Ми бачимо, що так звана друга армія у світі не така потужна, як усі бачили її до початку війни. Незважаючи на значну перевагу в озброєнні та у повітрі, вони зазнають значних втрат. Їхній моральний дух впав дуже низько. Військове керівництво Росії бачить свої втрати та кидає в бій нові сили. У російських командирів не вистачає часу на планування операції, тому вони кидають своїх людей на знищення, а ми їх знищуємо».
«Коли я розмовляв з багатьма полоненими, ми чуємо абсолютно відверті відповіді. Вони не знають, що відбувається і що вони тут роблять. Ми не можемо назвати їх високомотивованими. Я б сказав, що це головна причина нашого успіху. Але є й інші фактори», — сказав начальник
На прохання журналіста надати відверту оцінку того, як довго Україна може протриматися, враховуючи величезні ресурси, які все ще залишилися у Росії, а також поточний рівень озброєння Збройних Сил України з огляду на надходження іноземної зброї, генерал Буданов відповів: «Ми стоїмо і можемо стояти довго. Ми до цього готові. Ми звільнимо всі тимчасово окуповані території України. Але нам потрібна допомога. Нам потрібні серйозні системи протиповітряної та протиракетної оборони, артилерійські системи калібру 155-мм і більше, а також бойова авіація». При цьому, особливу увагу Кирило Буданов приділив потребі України у літаках п’ятого покоління: «Нам не потрібні застарілі літаки четвертого покоління. У нашого ворога — більша частина бойової авіації четвертого покоління плюс. Наші пілоти, використовуючи застарілі літаки, знищують більш сучасну авіацію ворога, та здатні опанувати літаки п’ятого покоління. Я не маю сумнівів у майстерності українських льотчиків».
На завершення інтерв’ю очільник української воєнної розвідки подякував США та зазначив: «Я хочу дуже подякувати вам за те, що ви не були байдужими і прийшли допомогти нам у ці важкі часи. Ми завжди пам’ятатимемо це. Але, будь-ласка, нам потрібна реальна допомога».
Джерело: Головне управління розвідки Міністерства оборони України