19 чер, 2017 0 Коментарів

Уперед, на НБУ: українські плани кремлівського «Альфа-Банку»

Уперед, на НБУ: українські плани кремлівського «Альфа-Банку»

Російський «Альфа-Банк» нарощує свою присутність на українському фінансовому ринку. Поглинання «Уксоцбанку» стало непоганим трампліном. Від нього російський менеджмент «Альфа-Груп» відштовхнувся, щоб дістатися до нових висот. Тепер кремлівські фінансисти прагнуть до посади глави Нацбанку

У «Альфа-Банк» всіляко дистанціюються від російської материнської структури. Щоб зв’язки не були настільки очевидними, діяльність провадять у різних сферах. У юридичній – продавлюють тезу, що «Альфа-Банк» із 2014 року має міжнародну прописку. Зокрема, чи не в кожному прес-релізі банку нагадують, що ПАТ «Альфа-Банк» викупила кіпрська фінансово-промислова група ABH Ukraine Ltd, і це справді так. Інша річ, що вся ця кіпрська контора ABH Ukraine Ltd на 100% належить холдингу ABH Holdings S. A, яким на чотирьох володіють російські громадяни – Михайло Фрідман, Герман Хан, Олексій Кузьмичов і Петро Авен.

Але, щоб на побутовому рівні нівелювати ці прості істини, керівництво «Альфа-Банку» регулярно підкреслює нові «штрихи» про власників банку. Зокрема, через раз згадують, що Михайло Фрідман уродженець Львова, тут же в інтернет закидають його фотографії, на яких він зображений поруч із мером Андрієм Садовим. Обов’язково згадують і київське походження іншого великого власника банку Германа Хана.

В окремих інтерв’ю найманий менеджмент «Альфа-Банку» в Україні також за кожної нагоди підкреслює «європейськість» банку Фрідмана і Ко. Зокрема, голова правління банку Вікторія Михайла заявила наступне: «Альфу» сприймають як частину європейського світового співтовариства, ніхто не ідентифікує винятково з російським капіталом».
Тихі європейці

Загалом, зрозуміти «антиросійське заперечення» свого походження від «альфівців» в Україні цілком можна. Важко бути успішним фінансовим резидентом у країні, яка з твоєю батьківщиною веде цілком конкретну і відчутну війну. Очевидно, що у керівництва «Альфи» немає жодного бажання потрапити під роздачу активістів, як це відбувалося з відділеннями того ж «Ощадбанку» по всій Україні.

Проте нічого особливо страшного для гігантської «Альфа-Груп» не сталося, якби вона взяла б за приклад згаданий уже «Ощадбанк» або ВТБ і залишила б досить скромний за обсягами фінансовий ринок України. Для доларових мільярдерів Фрідмана, Хана, Кузьмичова й Авена втрата дуже проблемного українського ринку, що звужується, суто фінансово точно не стала б болючою.

Однак «альфівці» з моменту анексії Росією Криму, навпаки, починають активно розширюватися на фінансовому ринку України і входити в різні довірчі проекти з постмайданівською владою. Багатомільйонний кредит «Енергоатому»? Будь ласка. Ще один рятівний кредит для «Укртарнсгазу»? Візьміть! Ба більше – «Альфа-Банк» іще й низку добровольчих формувань фінансує, зокрема батальйон «Азов». І разом із пафосними заявами про те, що Донбас і Крим – це Україна, чим «альфівці» не в дошку свої хлопці?

Цікаво також, що в 2015 році – саме в розпал війни на Донбасі – «альфівці» в Київ підтягнули і нового генерального менеджера майже з бездоганною репутацією — чеха Івана Світека. Чех покатався по всьому світу – від Бразилії і США до Європи. Хоча російський слід у кар’єрі Світека домінує.

У далекому 1991 році зовсім іще молодий Світек працював радником міністра фінансів Чехословаччини, тоді ж він уперше познайомився з заступником міністра закордонних справ Росії Петром Авеном. Двадцять років потому Авен стане мільярдером, його підлеглий Владислав Сурков зробить кар’єру в Кремлі, а Іван Світек уже працюватиме топ-менеджером на «Альфа-Груп».

До речі, до свого призначення в Київ, Світек сім років просидів у Москві на посаді керівного директора банку «Хоум кредит», що спеціалізується на споживчих кредитах. Тож чеха «підібрали» не в Сан-Паулу або Нью-Йорці, а саме в Москві, де за ним була можливість спостерігати протягом тривалого часу.

Узагалі, російський слід у топ-менеджменті української «дочки» «Альфи» дуже помітний. Іншою ключовою фігурою в управлінні є директор корпоративно-інвестиційного блоку Олексій Доброгаєв. До київського вояжу Доброгаєв працював у московському відділенні «Альфа-Груп», а раніше закінчив Московський інститут управління ім. Орджонікідзе, що негласно вважають кадровою кузнею ФСБ. Але наголос «альфівці» все ж таки зробили на розмиванні «російського сліду» в управлінні банку. І зробили це не просто так.
Спадщина Валерії

Особливу тривогу викликає те, що «Альфа-Банк» налагодив більш ніж тісні взаємини з українською владою, зокрема з керівництвом НБУ. Наприклад, у 2014 році «Альфа-Банк» отримав рефінансування НБУ для кредитування агровиробників на 143 мільйони гривень. А в 2015 році ця сума зросла до 439 мільйонів.

Утім, обсяг рефінансування не настільки суттєвий. Значно важливіше те, що НБУ дав згоду «Альфі» поглинути дуже великий «Укрсоцбанк». І що характерно, особисто Валерія Гонтарева неодноразово захищала правління «Альфа-Груп» від нападок, зокрема і політичних.

Наприклад, ще навесні 2014 року у Верховній Раді зареєстровано постанову №4740, згідно з якою депутати мали намір створити тимчасову слідчу комісію, яка розслідувала б діяльність «Альфа-Груп», спрямовану проти інтересів України. Однак слідчу комісію тоді так і не вдалося створити. І, як повідомляють джерела, наближені до керівництва «Альфа-Банку», зриву ТСК вдалося домогтися через особистий дзвінок Михайла Фрідмана тоді ще кандидату в президенти Петру Порошенку.

Відтоді справи у «Альфи» в постмайданівській Україні розвиваються досить успішно, і, що особливо показово, схоже, це не межа російського фінансового лобі. Вже восени Петро Порошенко має оголосити ім’я нового наступника Валерії Гонтаревої на посаді голови Нацбанку. І одним із найбільш реальних кандидатів на цю посаду розглядають дипломата Романа Шпека, який обіймає посаду старшого радника «Альфа-Банку». Шпек – фігура досить близька до оточення екс-президента Віктора Януковича, за якого він був призначений членом комітету з економічних реформ. За Януковича він же і став членом Ради НБУ з подачі свого московського боса Петра Авена.

Затвердження Шпека головою НБУ – це не лише тріумф «Альфа-Груп», а й перехід центрального фінансового регулятора України практично під безпосередній контроль Кремля. Поки що постать Романа Шпека остаточно не узгоджено. Є варіант і з призначенням главою НБУ Богдана Данилишина і навіть повернення з “тривалої відпустки” Валерії Гонтаревої. Однак позиції російської «Альфа-Груп» на українському фінансовому ринку стають загрозливими.

https://politeka.net
Ліцензійні умови Мінфіну легалізують азартні ігри - експерт
Події 16 чер, 2017

Ліцензійні умови Мінфіну легалізують азартні ігри

Розроблені Мінфіном ліцензійні умови для лотерейників дозволять замаскувати азартні ігри під...


Вкладникам
Події 15 лют, 2017

Вкладникам "Банку Народний капітал"

З 15 лютого Фонд гарантування вкладів розпочинає виплати коштів вкладникам “Банку Народний капітал”...Хто у Дніпрі проти Української Автокефалії?
Коментарі 0 Комментариев

Хто у Дніпрі проти Української Автокефалії?

«Мы за церковь готовы положить жизнь», – вірянин УПЦ МП....

22 травня, 2018
Любомира Бурлачук: Україні потрібна революція свідомості
Коментарі 0 Комментариев

Любомира Бурлачук: Україні потрібна революція свідомості

Не індустріалізація врятує Україну, а нове мислення, нова людина, нові смисли....

21 травня, 2018
Ерфан Кудусов: нам потрібна кримськотатарська національна територіальна автономія
Коментарі 0 Комментариев

Ерфан Кудусов: нам потрібна кримськотатарська національна територіальна автономія

Зараз кримські татари переживають не найлегші часи. Тому, Україна має показати, що вона про них дбає і пам'ятає. Вона їм має дати надію. А це – найважливіше, що зараз потрібно кримськотатарському народові....

18 травня, 2018